Wibratory do betonu

Opracowane przez: Baza wiedzy 04-05-2020
Wibratory do betonu

1. W jaki sposób działa wibrator do betonu?

Wibrator przenosi do betonowej masy drgania o wysokiej częstotliwości, w taki sposób, że wewnętrzne tarcia pomiędzy cząsteczkami zmniejszają się i cząstki poddają się sile grawitacji, przybierając stan płynny, jak gdyby masa betonowa była cieczą. Otrzymana masa jest w stanie przylegać ścisle do zbrojenia i penetrować przestrzenie trudno dostępne. Poprzez wibrowanie uzyskuje się jednorodną mieszankę, zawierającą odpowiednie proporcje wody, powietrza i cementu, zwiększając w ten sposób wytrzymałość betonu.

2. Jakie są rodzaje wibrowania betonu?

WIBROWANIE WGŁĘBNE

Wibrator z wydłużoną końcówką, zwaną buławą jest wprowadzany do masy betonowej.Wibrator wchodzi w kontakt z masą betonową.

WIBROWANIE POWIERZCHNIOWE

Forma lub szalunek zawierający beton są poddane wibracji poprzez wibratory dołączone z zewnątrz.

WIBROWANIE ZEWNĘTRZNE

Listwa z systemem wibracyjnym jest poddana kontaktowi z powierzchnią, która ma być wibrowana. Jest to uzywane przy płytach i posadzkach.

3. Jaki jest promień działania wibratora wgłębnego?

Jest to odległość mierzona od buławy do zewnętrznej granicy jego oddziaływania. Poza tym obszarem, drgania przekazywane przez wibrator masie betonowej są praktycznie zerowe. Generalnie promień oddziaływania wibratora mieści się w granicach pomiędzy 8- i 10- krotnością średnicy buławy. Jeśli wibrator ma promień działania 40cm, wówczas optymalną odległością kolejnego wprowadzenia buławy będzie około 60cm, tzn. 1,5 x promień działania. W ten sposób pewną liczbę nowych wibracji otrzymają obszary już częściowo przewibrowane, gwarantując że żaden obszar nie pozostał nie przewibrowany. W celu określenia promienia działania na budowie, weź żelazny pręt o śrdnicy około 20mm i umieść go pionowo w betonie. Można będzie zaobserwować, że w pobliżu wibratora pręt tonie; punkt poza którym pręt przestaje tonąć wskazuje promień działania wibratora. Na promień ten mają wpływ wymienione wcześniej parametry, takie jak:

  • częstotliwość
  • amplituda
  • siła odśrodkowa
  • średnica buławy