1. Co to jest agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które ma za zadanie wytworzyć prąd w celu zasilenia odbiorników niemających dostępu do sieci. Zwykle znajduje zastosowanie na wszelkiego rodzaju budowach, gdzie niezbędne jest źródło prądu do betoniarek, oświetlenia, elektronarzędzi lub innych sprzętów elektrycznych. Drugim popularnym wykorzystaniem agregatu prądotwórczego jest zasilanie awaryjne w budynkach, biurach czy domach jednorodzinnych.
2. Jaki agregat prądotwórczy w przypadku budynków, biur czy domów?
W tym przypadku niezwykle ważna jest dobra stabilizacja napięcia, aby czuła elektronika zastosowana w tak wielu urządzeniach, nie uległa uszkodzeniu. Niezbędny jest zatem agregat z systemem AVR – elektroniczną stabilizacją napięcia.
3. Jaka jest konstrukcja agregatu prądotwórczego?
Agregat prądotwórczy przenośny to prosta konstrukcja, gdzie zespół prądotwórczy umieszczony jest w stalowej ramie, która oprócz funkcji ochronnej, ułatwia również przenoszenie maszyny. Agregat wyposażony jest w silnik spalinowy, który w zależności od modelu, różni się rodzajem paliwa. Do najbardziej popularnych należą te, w których zamontowano silnik benzynowy np. japońskiego producenta Honda, jednak na rynku dostępne są również agregaty z silnikiem diesla.
4.Jaki jest podział agregatów?
Podstawowy podział agregatów prądotwórczych dotyczy faz odbiorników, z jakimi mogą one współpracować.
Agregaty 1-fazowe przeznaczone są do urządzeń o niewielkiej mocy, które potrzebują napięcia 230V. Do tej grupy zaliczyć można elektronarzędzia, takie jak szlifierki kątowe czy wiertarki, mały sprzęt AGD, jak czajnik elektryczny i inne niezbyt duże urządzenia zasilane silnikami elektrycznymi.
Agregaty prądotwórcze 3-fazowe o napięciu 400V dedykowane są urządzeniom o dużej mocy. Można nimi zasilać elektryczne sprzęty budowlane jak betoniarki, sprzęty gospodarstwa domowego jak lodówka czy kuchenka, ogrzewanie elektryczne, itp. Agregaty te wytwarzają również prąd jednofazowy, więc mogą służyć do zasilania niewielkich odbiorników.
Agregaty prądotwórcze różnią się również pod kątem stopnia zabezpieczenia zamontowanych w nich prądnic. W agregatach z serii IP 23 powietrze, które chłodzi urządzenie przedmuchiwane jest przez środek. Są one zabezpieczone przed dotykiem, a także wodą, która nie może padać pod większym kątem niż 60°. Z kolei w urządzeniach o stopniu ochrony IP 54, ciepło odbiera użebrowana zewnętrzna część korpusu. Natomiast znacząco ograniczone jest wnikanie kurzu, a krople wody mogą padać pod dowolnym kątem, bez obawy o uszkodzenie urządzenia.
5. Co to agregat hydrauliczny?
Agregat hydrauliczny jest mobilnym, niezawodnym źródłem napędu szerokiej gamy urządzeń tj. młoty wyburzeniowe, pompy, wiertnice, piły itd. Składa się on ze spalinowego silnika oraz pompy hydraulicznej. Konstrukcja ta zapewnia bezawaryjność urządzenia ze względu na odizolowanie napędu od miejsca pracy.
6. Do czego służy agregat stacjonarny?
Agregat stacjonarny służy jako awaryjne lub ciągłe źródło zasilania urządzeń.