1. Co to jest listwa wibracyjna?
Listwy wibracyjne to specjalistyczny sprzęt do zagęszczania oraz wyrównywania świeżo wylanych płaskich powierzchni betonowych, jak posadzki, stropy, „chudziaki”. Listwy wibracyjne stosowane są głównie na budowach, gdzie niezbędne jest zagęszczenie małych i średnich posadzek betonowych. Natomiast modele wyposażone w duże listwy zgarniające mogą być wykorzystywane na profesjonalnych budowach przy posadzkach przemysłowych. Główną zaletą listew wibracyjnych jest prostota w użytkowaniu.
2. Jakie są rodzaje listew wibracyjnych
> Silnik <
Listwy wibracyjne cechuje bardzo prosta, a zarazem solidna i niezawodna konstrukcja. Listwy mogą być wyposażone w napęd elektryczny lub spalinowy. Modele posiadające silnik elektryczny zwykle stosowane są w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia spalin. Jednak niezaprzeczalną zaletą listew spalinowych na silniku Honda jest brak konieczności podłączenia kabla, co znacząco ułatwia manewrowanie oraz poruszanie się z listwą.
> Profil <
Każda listwa wyposażona jest w aluminiowy profil, który może mieć różną długość i kształt. W zależności od wykonywanej pracy należy dobrać odpowiednią listwę.
Listwy posiadające profil w kształcie litery L, charakteryzują się prowadzeniem do tyłu. Operator trzyma listwę za dwa ergonomiczne uchwyty i idąc do tyłu pozostawia gładką i równą powierzchnię. W niektórych modelach uchwyty te można w wygodny i prosty sposób złożyć na czas transportu.
Listwy o profilu pozwalającym na pracę do tyłu i do przodu to listwy oscylacyjne. Dzięki pracy w częściowym zanurzeniu, zapewniają bardzo dokładne i gładkie wykończenie powierzchni betonowej. Jednak do użycia takiej listwy wibracyjnej niezbędna jest odpowiednia konsystencja betonu.
Do najcięższych zadań przeznaczone są podwójne listwy wibracyjne przeznaczone do ciągnięcia po prowadnicach. Takie „dwubelkowe” listwy posiadają silnik o dużej mocy, który w połączeniu z mocnym wibratorem pozwala na bardzo głębokie zagęszczenie mieszanki betonowej. Listwa może być wyposażona w profil aluminiowy lub stalowy o płynnie regulowanej długości, dzięki czemu można go dostosować do różnego rodzaju prac budowalnych. Listwy te nadają się do prac z betonem o gęstej konsystencji, np. na zjazdach, skosach itp.
3. Jak działa listwa wibracyjna?
Aby móc dowiedzieć się jak działa listwa wibracyjna zobacz film: