1. Co to jest zagęszczarka?
Zagęszczarka – maszyna stosowana do zagęszczania podłoża (gruntu, nawierzchni) poprzez proces wibrowania. Elementem roboczym jest płyta metalowa wzbudzana przez układ wibracyjny napędzany silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Układ wibracyjny zagęszczarki zbudowany jest przeważnie z jednego lub z dwóch wałków mimośrodowych umieszczonych bezpośrednio na płycie wibracyjnej w szczelnie zamkniętej obudowie. Zagęszczarki są powszechnie stosowane przy drobnych pracach budowlanych, zagęszczaniu podłoża przy kładzeniu przewodów, kostki brukowej, naprawach dróg, przy pracach w trudno dostępnych miejscach.
2. Jakie wyróżniamy rodzaje zagęszczarek?
- Zagęszczarki jednokierunkowe - maszyny poruszające się jedynie do przodu
- Zagęszczarki dwukierunkowe - maszyny ze zmianą kierunku przód / tył
- Zagęszczarki podczepiane (np. do ramion koparki) – głównie używane na zboczach oraz tam gdzie niebezpieczne byłoby zagęszczanie tradycyjną maszyną z operatorem. Do napędu tych maszyn wykorzystuje się przyłącze hydrauliczne z np. koparki.
3. Czym różni się zagęszczarka jednokierunkowa od dwukierunkowej?
Zagęszczarki jednokierunkowe mają jeden wałek mimośrodowy napędzany paskiem z silnika. Są to najprostsze w konstrukcji maszyny, które poruszają się jedynie do przodu. Maszyny te cechuje prosta budowa oraz duża uniwersalność. Są bardzo łatwe w transporcie.
Zagęszczarki dwukierunkowe jest bardziej skomplikowanym urządzeniem. Zmianę kierunku przód – tył regulujemy poprzez specjalną dźwignię na dyszlu. Hydrauliczne rozwiązanie zmiany kierunku pozwala nam na sterowanie maszyną w sposób płynny. Wszystkie maszyny powyżej 120kg są to już urządzenia z możliwością zmiany kierunku.
4. Jaką zagęszczarkę kupić?
Poszukiwania zagęszczarki powinniśmy rozpocząć od ustalenia klasy wagowej, jaka nas interesuje.
Zagęszczarki występują w poniższych klasach wagowych:
- Waga 60-90 kg – najlżejsze maszyny jednokierunkowe
- Waga 100 – 150 kg – zagęszczarki jedno oraz dwu kierunkowe zapewniają większą manewrowość oraz większą wydajność
- Waga 200 kg – cięższe maszyny wykorzystywane bardzo często przy układaniu kostki brukowej
- Waga 300 kg – średniej wagi maszyny dwukierunkowe stosowane na większych budowach
- Waga 500 kg – ciężkie zagęszczarki, najbardziej popularne z gamy większych urządzeń. Zapewniają bardzo dużą siłę zagęszczania jednocześnie przy dużej wydajności. Stosowane są z powodzeniem na dużych budowach.
- Waga 700 kg – najcięższe maszyny wykorzystywane rzadziej, generują bardzo dużą siłę odśrodkową dochodzącą do 100kN.
Oprócz wagi zagęszczarki zmienia nam się bardzo ważny parametr, jakim jest siła zagęszczania. Określa się ją w kiloniutonach w skrócie kN. 1 N jest to siła, z jaką grawitacja na ziemi oddziałuje na obiekt o masie ok. 100g. Np. na człowieka o wadze 80 kg oddziałuje siła ok. 800N, czyli 0,8 kN.
Zagęszczarka o wadze 100 kg generuje siłę 16kN a maszyna o wadze ok. 500 kg jest w stanie wygenerować siłę aż 60kN.
Jak łatwo zauważyć im większa jest siła zagęszczania lub inaczej określana siła odśrodkowa tym większy będzie stopień i głębokość zagęszczania. Posługując się tym parametrem najłatwiej dobrać odpowiednią maszynę.
Niektórzy producenci lub sprzedawcy podają również parametr głębokości zagęszczania. Jednak jest to jawne oszustwo, gdyż głębokość zagęszczania zależy od bardzo wielu czynników takich jak wilgotność, rodzaj zagęszczanego podłoża itp. Nie jest to miarodajny wskaźnik.
5. Jaki typ silnika powinniśmy wybrać do zagęszczarki?
W mniejszych maszynach idealnie sprawdzają się silniki benzynowe firmy Honda. W większych maszynach 500 oraz 700 kg występują już tylko silniki Diesla najczęściej są to silniki Hatz. Zagęszczarki z silnikami benzynowymi są tańsze w zakupie jak również w serwisowaniu. W przypadku jego zużycia się również wymiana całego silnika na nowy nie jest bardzo kosztowna. Duże silniki Hatz w największych zagęszczarkach są bardzo dobrymi jednostkami napędowymi, które służą wiele lat bezawaryjnie.