1. Co to jest motopompa?

Terminem „Motopompa” określa się pompę, która napędzana przez silnik spalinowy tworzy urządzenie służące do pompowania wody czystej lub brudnej z różnych zbiorników wodnych. Silnik umieszczony jest zwykle w rurowym stelażu, co zapobiega uszkodzeniom maszyny, a także ułatwia przenoszenie.

2.Co oznacza termin motopompa do wody czystej??

Motopompy spalinowe do wody czystej przeznaczone są do tłoczenia wody znajdującej się w jeziorach, rzekach lub innych zbiornikach wodnych. Nie zawiera ona zanieczyszczeń w postaci piasku, mułu czy kamieni. Taka pompa wyposażona jest w specjalny kosz ssawny, który uniemożliwia przedostanie się do wirnika elementów mogących uszkodzić system tłoczący. Mimo tego zabezpieczenia należy jednak zwrócić szczególną uwagę, aby motopompa nie zasysała wody, która jest silnie zanieczyszczona, co uchroni urządzenie przed awarią lub całkowitym uszkodzeniem. Dopuszczalna średnica zanieczyszczeń mogących występować w pompowanej wodzie to max. 9mm.

3. Gdzie motopompy znajdują zastosowanie?

Motopompy do wody czystej znajdują swoje zastosowanie głównie w rolnictwie, zarówno w niewielkich gospodarstwach, jak i uprawach na szeroką skalę. Pompy o dużej wydajności mogą zostać wykorzystane przy osuszaniu zbiorników wodnych lub intensywnym nawadnianiu pól, sadów i innych upraw. Natomiast motopompy wysokociśnieniowe znajdą zastosowanie przy podawaniu wody na dużą odległość. Możliwość tłoczenia wody nawet na kilkaset metrów pozwala zasilać zraszacze i armatki nawadniające na bardzo dużych obszarach.

4. Co oznacza termin motopompa do wody brudnej lub szlamowej?

Motopompy do wody brudnej lub szlamowej przeznaczone są do pompowania wody, w której znajdują się zanieczyszczenia o średnicy nawet do 3 cm. Zwykle wykorzystywane są w budownictwie do osuszania wykopów, jednak znajdują również zastosowanie na terenach powodziowych lub w oczyszczalniach ścieków. Motopompy do wody brudnej lub szlamowej często trafiają na wyposażenie Straży Pożarnej lub innych służb ratowniczych.
Do wytworzenia korpusu i wirnika pomp szlamowych wykorzystane zostały twardsze i wytrzymalsze materiały, co zapobiega szybkiemu zużywaniu. Również reperaturka jest zupełnie inna niż w pompach do wody czystej, dzięki czemu zapiaszczona woda nie uszkadza elementów urządzenia. Przeznaczone są one zatem do cięższych zadań dla bardziej wymagających klientów.

5. Jakie jest działanie, cechy oraz zalety pomp zatapialnych AFEC?

Pompy AFEC to kompletna linia pomp zatapialnych gwarantująca najwyższą jakość podczas projektowania, testowania oraz produkowania pompy.

Podstawowe cechy pomp zatapialnych AFEC:

  •          Dwa wysokiej jakości uszczelnienia w komorze olejowej.
  •          Wał ze stali kwasoodpornej.
  •          Wirnik odporny na zużycie z wymienną płytą.
  •          Całkowicie szczelna dławica kabla.
  •          Wysokiej jakości silniki IP 68.
  •          Termiczne zabezpieczenie przed przepięciem.


Zalety pomp zatapialnych AFEC:

  •          Rozsądna i konkurencyjna cena w porównanianiu z innymi producentami, co przyspiesza zwrot inwestycji.
  •          System modułowy.
  •          Łatwa naprawa i obsługa.
  •          Doskonałe do pompowania osadów.