1. Co to zacieraczka do betonu?

Zacieraczki do betonu służą do zacierania i wygładzania powierzchni betonowych oraz wcierania materiałów utwardzających. Zacieranie można rozpocząć już w fazie tzw. wilgotnego betonu, wtedy, gdy kiedy po wejściu na powierzchnię buty pozostawiają ślad głębokości około 2-3 mm. To najlepszy moment aby użyć zacieraczkę do betonu typu Finish 600 lub Pro 900 przy zastosowaniu również łopatki zacierającej dyskiem. Warto pamiętać, że stosowanie zacieraczki PRO 1200 z dyskiem w tej fazie nie jest odpowiednie. Należy postarać się, aby wraz ze stopniowym twardnieniem betonu kąt natarcia łopatek był stopniowo zwiększany w kolejnych cyklach zacierania. Wyróżniamy zacieraczki pojedyncze i podwójne.

2. Czym się charakteryzują zacieraczki pojedyncze?

Wśród zacieraczek pojedynczych do małych powierzchni często wybierane są modele o średnicy zacierania 60 cm, tzw. "krawędziówki". Są one wyposażone w pierścień obrotowy, który umożliwia zacieranie przy ścianie bez ryzyka uszkodzenia jej powierzchni. Największym zainteresowaniem cieszą się zacieraczki do betonu o średnicy 90 cm ze względu na ich łatwe prowadzenie oraz dużą wydajność i są stosowane w poieszczeniach średniej wielkości. Natomiast na większych powierzchniach są stosowane zacieraczki o średnicy 120 cm.

3. Czym się charakteryzują zacieraczki podwójne?

Podwójne zacieraczki do betonu, tzw. "dwutalerzowe" znajdują swoje zastosowanie przy zacieraniu posadzek o dużej powierzchni. Zacieraczki są samojezdne, a operator zajmuje wygodną pozycję na fotelu umieszczonym na środku zacieraczki. Najpopularniejszym modelem jest zacieraczka Enar LR900wyposażona w dwa talerze o średnicy 90 cm.